Gondolj bele mennyi mindent meg kellett már tanulj mostanáig, és most gondolj bele, hogy mi az, amit legszívesebben tanultál meg, és miért. Biztos nem azokat a dolgokat soroltad ide, amelyeket muszáj volt megtanulnod, vagy fogalmad sem volt miért csinálod, csak hát ezt kérték, és ez volt az elvárás, neked beleszólásod nem volt.
Az az igazság, hogy más viszonyunk van a román nyelvvel, mint bármilyen más idegen nyelvvel. Sőt, nem is tekintünk úgy rá, mintha nekünk ez egy idegen nyelv lenne, hanem egy valami, ami létezik, valami, amit tanítanak, valami, amit muszáj megtanuljunk, mert hát ez az ország hivatalos nyelve. Mindenki ezt mondja, mindenki ezt hajtogatja körülöttünk. Viszont senki nem dobálózik pozitívumokkal ezt a témát illetően. Így miért is foglalkoznál vele szívesen.
Emellé társulnak pedig a különböző kellemetlen élmények, néhányan traumának is nevezik, és sokszor pont olyan környezetben történnek ezek, ahol a legkevésbé várnál el egy ilyen bánásmódot. Lassan-lassan tornyosulnak a negatívumok, telnek az évek, és észre sem veszed, de kialakult benned egy ellenállás, felépítettél idézőjelesen magad köré egy ügyes kis védőfalat, aztán azt biztosan senki, semmivel át nem töri, itt biztonságban leszel, nem lesz szükséged ezt többé lebontanod, mert valószínűleg nem szolgál amúgy sem a javadra.
Most akkor térjünk vissza arra a felsorolásra, amiről az előbb beszéltünk, amikor belegondoltál abba, hogy melyek voltak azok a dolgok, amelyeket szívesen megtanultál. Olyan dolgok jutottak itt eszedbe, amelyekkel volt célod, amelyekben voltak sikerélményeid, és ennél fontosabb, amelyeket értettél. Miért is ne élveznénk tanulni valamit, amit értünk? Ez az egyik kulcsa annak, hogy élvezettel és szívesen tanulj valamit: hogy megérts teljesen, 100%-osan minden lépést, amit teszel.
Ez már önmagában egy sikerélmény. Ez a következő nagyon fontos hozzávalója az élvezettel történő tanulás receptjének. Ha sikerélményeket élsz meg, akkor egyre csak motivál, hogy többet és többet megérts, tovább haladj, és mestere legyél az adott készségnek. Így kizárt dolog, hogy kifogásokat keresgélj, amiért abba kellene hagynod a tanulást. Elvégre, miért hagynánk abba valamit, ami több és több önbizalmat ad nekünk? A sikerélmény ebben az esetben nem csak arra vonatkozik, hogy csupán megérted pont, amit tanulsz, hanem azt is, hogy alkalmazni tudod a nyelvet, amikor szükséged van rá. Ettől érzed igazán azt, hogy legyőzhetetlen lettél.
Emlékszel, hogy néhány sorral fennebb volt olyan mondat, ami arról beszélt, hogy nem igazán tekintünk úgy a román nyelvre, mint egy idegen nyelvre. Talán azért, mert itt van mindig körülöttünk, megszoktuk és nem érezzük úgy, hogy valami új és érdekes világot nyitna meg előttünk. Gondolj bele, hogy a román nyelv, az újlatin nyelvek csoportjába tartozik, pont mint az olasz, spanyol, francia és portugál. Bárki, aki tudja egyik nyelvet, bármelyik másikat már sokkal könnyebben fogja tudni elsajátítani. Így mondjuk, ha már tudod a román nyelvet, nyert ügyed van megtanulni az olaszt is. Mind imádjuk az olasz kultúrát és mindent, ami ehhez kapcsolódik. Minden egyes nemzetben, kultúrában van valami, ami eltér a miénktől, valami ami új, valami amitől ők más szemmel látják a világot, valami, amin mi lehet nem is gondolkodtunk még ezidáig. Szívesebben tanulunk egy nyelvet, ha ismerjük a hozzá kapcsolódó kultúrát is, és ez pont így van a románnal is. Példának okáért, biztos érdekesebb egy olyan tananyagot tanulni, ami végig szem előtt tartja, hogy sok olyan tényt és történetet tárjon fel előtted az adott nyelv kultúrájáról, ami egy pozitív képet alakít ki benned. Így könnyebb lesz a régi berögződéseket és negatívumokat helyettesíteni. Ahogyan a következő idézet is mondja: “Amikor valami újat tanulunk, sokkal nehezebb elengedni a régi berögződéseket, mint befogadni az új gondolatokat” (Todd Rose).
Végül de nem utolsó sorban, az igazság az, hogy nem csak a román nyelvet, de semmi mást nem fogsz megtanulni úgy, hogy nincs valami, ami hajtson téged, nincs egy célod, amiért tudod, hogy azt a valamit meg akarod tanulni – legyen az bármi a világon! Ha nincs célod, akkor rettenetesen könnyű feladni, mert amikor egy ponthoz érkezel, ami mondjuk nagyobb kihívás, akkor nincs, ami mozgosítsa benned a hajtóerőt, és ekkor történik az, hogy abbahagyod. De van neked egy saját célod, amibe mindig kapaszkodsz, ami mindig hajt, például azért akarsz helyesen beszélni románul, hogy előléptessenek a munkahelyen, vagy azért akarod tudni ezt a nyelvet, hogy sikeres érettségid legyen, vagy még egy igazán nemes cél például ha azért akarod megtanulni ezt a nyelvet, mert orvosként szükséges hatékonyan kommunikálnod a páncieseiddel és képes legyél a lehető legjobb segítséget nyújtani nekik. Ide még rengeteg, rengeteg ilyen személyes célt lehetne felsorolni. A lényeg az, hogy keresd meg magadban azt, ami neked személyesen igazi hajtóerőt és motivációt ad, és gondolkodj el azon, hogy mi lenne, ha a te döntésed lenne az, hogy megtanulj románul, és ne a külső nyomás hatására tedd ezt.
Ezután pedig gyere el hozzánk a Nyelvstúdióba, hogy megadjuk hozzá azt a környezetet, azt a tananyagot, azt a mentorálást, azt a hozzáállást és bátorítást, amely elrepít téged a célodhoz.